LOADING
http://miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.goldgk-is-88.jpg
http://miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.Untitled-1gk-is-88.jpg
http://miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image2-608x316gk-is-88.jpg
http://miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image3-608x316gk-is-88.jpg
http://miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image4-608x316gk-is-88.jpg

Промоција на ГОЛД картичка

Пристигна новиот член во МИК клубот. Новата ГОЛД картичка.

Лојални картички

Станете член на клубот на лојални потрошувачи и уживајте во поволностите. Аплицирајте за вашата КЛУБ МИК картичка во продажните места на МИК Свети Николе.

Квалитет

Користење на најнова технологија и стандарди (HACCP, ISO 9001-2000), за врвен квалитет на нашите производи...

Капацитети

Компанијата располага со рекоструирана кланица и голем капацитет на ладилници за свежо месо...

Дистрибуција

МИК Свети Николе располага со своја голема малопродажна мрежа во целата држава. Дистрибуцијата на производите се врши со сопствен современ возен парк, опремен со најсовремени разладни уреди

НАЈНОВО

Промоција

Најнова видео промоција

Вести

Модернизација на постоечката производна линија

МИК Свети Николе изврши набавка и инсталација на модернизирани машини за пакување и етикетирање, со кои се зголемија постоечките капацитети на производство, а исто така се задоволени и најновите стандарди на пакување.

НАЈНОВ РЕЦЕПТ

Говедски гулаш

Потребни состојки:

  • 500гр. говедска кртина;
  • 400гр. кромид;
  • 200 мл. црно пиво;
  • 200 мл. сок од домат;
  • 1 лажичка босилок;
  • 2 лажички црвен мелен пипер;
  • 6 лажици масло;
  • мешан зачин, сол и црн пипер;

Подготовка:Исечете го кромидот ситно и ставете го да се пржи во маслото додека не добие златно жолтеникава боја. Додадете малку вода и оставете го да се динста околу 10 – тина минути. Додадете 2 лажички мелен црн пипер и додадете го свежото говедско месо исечено на коцки. Додадете го црното пиво. После 5 минути додадете вода ( колку да се прелие месото) и оставете го да се крчка со повремено мешање и додавање вода. Колку подолго се готви колку е поубав гулашот. 15 минути пред крај додадете ги сите зачини и сокот од домат, сол и црн пипер по желба.

ДОБАР АПЕТИТ ВИ ПОСАКУВА МИК Св. Николе !


 

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ

Чаден свински врат


Кокошкина паштета

Анкета

Вашиот омилен производ

свинска печеница - 38.1%
чајна - 9.5%
кулен - 28.6%
крашки врат - 14.3%
чаден свински врат - 4.8%
мортадела - 4.8%
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.